Coś słodkiego? Może Trufle?

Etno

Dziś czas na wpis gościnny. Zamieszczam go – czego nie robię często, bo staram się mówić do Was głosem swoim własnym osobistym – bo jestem przekonana do tego produktu, a raczej pomysłu. Widziałam trufle na Festiwalu Wnętrz w Krakowie i są naprawdę nieziemsko piękne! Ale co to te Trufle? To mozaiki!!!

Trufle Mozaiki: mozaika według własnego pomysłu
Trufle Mozaiki to studio projektowe, które opracowało unikatową w Polsce technologię planowania i układania mozaiki pozwalającą na odtworzenie niemal dowolnego wzoru. Pracownia, realizująca na co dzień projekty na indywidualne zamówienie, prezentuje właśnie trzy autorskie kolekcje – „Refleksy”, „Etno” oraz „Ogród”, które inspirują do poszukiwania i realizacji własnych architektonicznych aranżacji.

Śląsk. To tutaj grupa inżynierów, programistów i artystów stworzyła rozwiązanie pozwalające każdemu na wyprodukowanie własnej szklanej mozaiki w oparciu o dowolną grafikę lub zdjęcie. Dostarczony przez klienta wzór jest przetwarzany na mozaikę z kostek 23 mm × 23 mm za pomocą oprogramowania komputerowego. Pozwala ono także na wygenerowanie realistycznych wizualizacji przybliżających efekt końcowy oraz umożliwiających ocenę i modyfikację mozaiki zgodnie z życzeniem. Tak przygotowany projekt przechodzi do etapu produkcji, gdzie specjalnie stworzony do tego celu robot układa misterne kompozycje w sposób szybki i bezbłędny — kostka po kostce. Mozaika opuszcza pracownię w formie ponumerowanych arkuszy, gotowa do samodzielnego montażu według dołączonej instrukcji.

Choć studio specjalizuje się w realizacji mozaiki na zamówienie, w ramach współpracy z młodymi artystkami — absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie — przygotowało właśnie trzy własne inspiracyjne kolekcje: „Refleksy”, „Etno” oraz „Ogród”. Zgodnie z ideą indywidualizacji, którą projektanci realizują od samego początku powstania pracowni, prezentowane wzory nie są formą zamkniętą,. Motyw z wybranej kolekcji można dowolnie zmieniać pod względem zastosowanej kolorystyki, proporcji oraz wielkości. W ten sposób każda mozaika, która opuszcza studio, jest unikalna i wykonana z myślą o konkretnym wnętrzu.

W najnowszej kolekcji „Ogród” autorstwa Aleksandry Harazin główną rolę gra motyw kwiatowy. Koncept florystyczny zaprojektowano na wzór systemu modułowego. Bawiąc się skalą i barwą, możemy stworzyć swój własny kwietnik. Dla inspiracji przygotowano pięć wariantów kolorystycznych. Wśród nich są m.in. subtelne pastele (mięta i róż) oraz pasująca do wnętrz skandynawskich paleta marynistyczna.

Modne w tym roku akcenty ludowe odnajdziemy z kolei w kolekcji „Etno”. Wzory Ewy Skrzypiec powstały z inspiracji folklorem i minimalistycznym designem. To mozaiki wyplecione i wydziergane, utrzymane w stylistyce geometrycznego haftu. Niczym tkanina otulają całe wnętrze lub tylko jego fragment. W formie kontrastu dobrze je zestawić z surową i oszczędną aranżacją nowoczesnych wnętrz.

Jeszcze inna jest kolekcja „Refleksy” projektu Aleksandry Krzanowskiej. Prace z tego zbioru przypominają dzieła neoimpresjonistów — kompozycje drobnych, gęsto rozmieszczonych różnobarwnych punktów naniesionych na płótno czubkiem pędzla. Poszczególne wzory zmieniają się niczym polski krajobraz w zależności od pór roku. Ta subtelna zabawa barwą, światłem i nastrojem tworzy z mozaiki pejzaż, który może wypełnić ścianę w łazience, kuchni lub w salonie.

Mozaika od Trufle Mozaiki sprawdzi się zarówno przy okładzinach ściennych (wersja błyszcząca i matowa), jak i na podłogach (tylko wersja matowa). Ze względu na możliwość łatwego wykańczania powierzchni profilowanych, idealnie nadaje się do obudowy wanny, ścian basenów i saun, czy też wklęsłego wnętrza prysznica. Oprócz sfery mokrej, można ją stosować również w miejscach narażonych na skoki temperatury, jak np. kominek oraz ściana nad kuchnią, a także na dworze. Płytka jest łatwa w utrzymaniu i konserwacji, sam zaś kolor kostki nie blednie w trakcie użytkowania (szkło jest barwione w masie). Mozaika jest produkowana w Polsce na bazie stłuczki szklanej oraz naturalnych pigmentów. Dzięki powtórnemu zastosowaniu szkła producent zmniejszył wykorzystanie wody (aż o 95%) oraz energii (o 50%).

 

Ogród truflowy

Ogród truflowy

Etno pasy

Etno pasy

zima_5_refleksy_trufle_mozaiki_int

Zima

publicpreview

Ogród

 

 

I od razu mamy odpowiedź co dać w kuchni nad blat, oprócz sprawdzonych już, ale nieco opatrzonych rozwiązań.

 

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *