Efekt lustra w kuchni – kuchnia marzeń według sławnego projektanta

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

Jaka powinna być według Was kuchnia marzeń? Na pewno każdy wyobraża sobie inne kolory, inną stylistykę. Ja projektując kuchnię marzeń mam na myśli przede wszystkim ergonomię, funkcjonalność, ale również idealne dopasowanie do użytkownika. Taka kuchnia powinna spełniać wszystkie jego oczekiwania, zaspokajać potrzeby, umożliwiać sprawne przygotowywanie posiłków, a przy tym być estetyczna i piękna.

Dzisiaj nie będę Wam przedstawiać swoich projektów. Chciałam Wam opowiedzieć natomiast o nowym projekcie kuchni zaprojektowanej przez znakomitego Phillip’a Starck’a. Starck’a zapewne nie trzeba Wam przedstawiać. Jego projekty zaliczają się już do klasyki designu. Na pewno znacie chociażby krzesło zaprojektowane dla firmy Kartell – Louis Ghost. Minimalistyczna linia i  przeźroczysty materiał, z którego krzesło zostało wykonane są odzwierciedleniem filozofii, która przyświecała Starckowi podczas jego tworzenia. Krzesło stanowi namacalny przedmiot, który „jeśli chcesz, to je oczywiście widzisz, a jeśli nie to nie zaprząta Twojej uwagi”.

Lois Ghost Chair by Phillip Starck dla Kartell, zdjęcie: http://kartellstorela.com/

Louis Ghost Chair by Phillip Starck dla Kartell, zdjęcie: http://kartellstorela.com/

Dokładnie ta sama idea przyświecała twórcy przy pracy nad nowym projektem dla Gorenje. Starck wykorzystał efekt lustra w kuchni. Gorenje by Starck to kuchnia minimalistyczna, w której zastosowano lustrzane fronty, innowacyjne technologie i materiały z półki high-end. Efekt lustra w kuchni to nic innego jak próba perfekcyjnego wtopienia sprzętów kuchennych w powierzchnię zabudowy kuchennej. Po co został zastosowany taki zabieg? Przede wszystkim Starck chciał, by wnętrze kuchni odzwierciedlało indywidualny charakter domu jego użytkowników. Ważne jest to, co możemy zobaczyć w zwierciadlanym odbiciu. Nasze życie, nasz styl, nasze ulubione przedmioty.

Gorenje by Starck

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

„Przy projektowaniu kolekcji Gorenje by Starck musiałem się zmierzyć z kilkoma paradoksami” – tłumaczył designer w rozmowie z Jeff’em Bickert’em. „Z jednej strony chcesz produktu, który współpracuje z inteligentnymi technologiami, ale z drugiej nie chcesz, żeby to wyglądało jak wnętrze statku kosmicznego, no bo przecież nie mieszkasz w kosmosie… W końcu zdecydowałem się krążyć wokół absolutnego minimum i zrobić wszystko możliwie najmniejszą ilością designu. Tak, by całą wolną przestrzeń pozostawić do komfortowego urządzenia domownikom. Efekt lustra pozwala, by wnętrze odzwierciedlało ich osobowość, ich wnętrza, ich styl życia. Od siebie dodałem tylko iskrę koloru.”

Starck starając się użyć w projekcie możliwie najmniejszej ilości desigu stworzył iście mistrzowski i designerski produkt. Designu nie należy bowiem utożsamiać jedynie z wyglądem danego przedmiotu, ale również z całą jego filozofią, sposobem w jaki ma działać i najważniejsze – potrzebami użytkownika, którym dany projekt ma odpowiadać.

Projektant wymyślając efekt lustra w kuchni chciał, by to użytkownik definiował wnętrze, a równocześnie by mógł on skompletować takie sprzęty jak płyta grzewcza, piekarnik, lodówka, zmywarka czy okap z jednej kolekcji. Idealne dopasowanie sprzętów oraz bardzo ciekawy zabieg z efektem lustra w kuchni tworzy harmonijną całość. Mamy tu do czynienia z perfekcyjnie pasującymi do siebie elementami, które dobrze wtopią się w projekty rozmaitych kuchni.

Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu nowy projekt Starcka. Już widzę te wspaniałe sprzęty odbijające wnętrze domu, nad którym teraz pracuję.

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

Efekt lustra w kuchni, Gorenje by Starck

A Wy wyobrażacie sobie swoja kuchnię z efektem lustra?

Więcej o projekcie Starcka przeczytacie na stronach portalu HomeSquare. A na zakończenie jeszcze krótka filmowa prezentacja:

 

 

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

11 komentarzy

 • Ciś pisze:

  Piękne wnętrze, gustowne i ze smakiem To lustro w lodówce jest dobrze przemyślanym patentem. Na małej powierzchni doda przestrzeni, a w dużej kuchni rozświetli wnętrze. Surowe i piękne.

 • Genero pisze:

  Ciekawe rozwiązanie, ale chyba w swoim domu nie zdecydowałabym się na taki efekt:-)

 • TG pisze:

  Efekt prezentuje się wyjątkowo, aczkolwiek wydaje mi się, że takie wykończenie może być dość uciążliwe w utrzymaniu czystości.

 • Seba pisze:

  Piękna kuchnia 🙂 Trochę futurystyczna ale ma klimat… kocham włoskie meble ale Twoja aranżacja robi wrażenie. Może kiedyś będzie okazja wykorzystać efekt lustra jeszcze…

 • Natalie pisze:

  Widziałam już te zdjęcia, ale nadal mnie zachwycają. Ale dzięki takiemu projektantowi zyskali coś genialnego 🙂 Ktoś tu napisał prawdę, do odwaznych świat należy 🙂

 • Edith pisze:

  Widziałam te kolekcję i naprawde mi się podoba. Klasycznie i z klasą, fajnie też ze ta kolekcja akurat Gorenje jest dla wszystkich i matki i biznesmena. Chciałabym kiedyś mieć coś takiego lub podobnego u siebie, najlepiej od razu z wielkim oknem w kuchni i wtedy swiatło odbijałoby sie od lodówki

 • A jak się w praktyce sprawdza takie lustro? Czy umieszczone nad kuchenką nie wymaga ciągłego przecierania? W końcu to najbardziej wilgotne i narażone na zatłuszczenie miejsce w całym pomieszczeniu 😉

 • Wiktoria pisze:

  Kocham modernistyczne wnętrza, ale chyba nie zdecydowałabym się na taki wystrój. Szczerze mówiąc to obawiałabym się czyszczenia lustrzanych powierzchni. Wydaję mi się, że trzeba to robić codziennie, a dla mnie byłoby to sporym problemem. W dodatku w kuchni unosi się tłuszcz, para wodna i inne opary. Pod względem wizualnym super, ale użytkowym chyba nie. No, ale ja spędzam dużo czasu na gotowaniu 🙂 u mnie kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna i wygodna w użytkowaniu. Chociaż zawsze miło jest popatrzeć na te sterylne pomieszczenia z katalogów.

 • Iwona pisze:

  Niesamowite wnętrze! Efekt lustra optycznie daje poczucie większej przestrzeni. Ja dużo czasu spędzam w kuchni i chyba trochę bałabym się o odbite palce na szklanych elementach. Posiadam lodówkę wolnostojącą, która jest w nietypowym kolorze i łatwo utrzymać czystość, ale dla takiego efektu jak na zdjęciach warto się poświęcić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *