Festiwal Otwarte Mieszkania ponownie zawita w Krakowie

Już po raz piąty mieszkanki i mieszkańcy Krakowa zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W tym roku wyjątkowo Festiwal został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów 11-12 oraz 18-19 września.

Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Tomasz Piwowarczuk, współorganizator Festiwalu – Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – mówi Justyna Chaber, współorganizatorka Festiwalu – Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Następnie dodaje – ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami Festiwalu, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób niż jedynie oglądając ją na zdjęciach czy wizualizacjach, jest także okazją do rozmowy o tym jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu otwarte zostaną różnorodne wnętrza poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30 poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL-u, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik.

Do części lokalizacji oraz wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja dostępna na stronie Festiwalu 6 września na I weekend oraz 13 września na II weekend.

Szczegółowy program tegorocznej edycji zostanie opublikowany najpóźniej na tydzień przed Festiwalem.

_________________________________________________

www.fomkrakow.pl

Fb: https://www.facebook.com/festiwalotwartemieszkaniakrakow/

Instagram: https://www.instagram.com/fomkrakow/

Blog Proste Wnętrze po raz kolejny obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem. Zapraszamy!

_________________________________________________

Program festiwalu możecie pobrać też tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *