Historia KOŁEM się toczy oraz na co zwrócić uwagę projektując łazienkę

Galeria Bronowice, Kraków

Wczoraj byłam na spotkaniu u mojej koleżanki Oli, Pani Architekt. Gdy przyszłam do jej pracowni, na jej biurku znajdował się stos katalogów produktowych, folderów informacyjnych i innych ulotek. „Czy Ty to wszystko czytasz?”  – zapytałam. „Tak. 3 razy w tygodniu poświęcam po godzinie czasu, aby przeglądnąć wszystkie nowe materiały. Muszę być na bieżąco”.

Ja też muszę być na bieżąco. Kilka razy w miesiącu biorę udział w szkoleniach produktowych, jeżdżę na targi i konferencje, umawiam się na spotkania z przedstawicielami firm, którzy przekazują mi cenną wiedzę o domach inteligentnych, o projektowaniu kuchni, łazienek i wielu, wielu bardzo ważnych sprawach. Po każdym takim spotkaniu zostaje mi plik katalogów i materiałów do przejrzenia. Przyznaję się, że nie zawsze starcza mi czasu i siły, by przewertować je wszystkie. Chowam więc je na półki z myślą, że zaglądnę do nich przy kolejnym projekcie. Ola mnie jednak zmotywowała i zabrałam się dziś za przeglądanie ostatnio zdobytych folderów.

Na pierwszy ogień poszły foldery KOŁO Inwestycje  2008-2011 oraz KOŁO Inwestycje 2012-2014. I tu też muszę się przyznać, że do tych publikacji podeszłam bardziej emocjonalnie i sentymentalnie, niż badawczo. A dlaczego tak? Jeśli znacie moją historię to wiecie, że przez wiele lat (nie, nie dwadzieścia, ale napisanie, że kilka byłoby zbyt umniejszające mojemu stażowi pracy) pracowałam jako inżynier budownictwa. Było minęło, jednak… czasem powraca. Bardzo miło przegląda się materiały opisujące największe inwestycje w Polsce, a równocześnie odnajduje się projekty, przy których się pracowało. Teraz oczywiście trochę żałuję, że nie projektowałam łazienek czy wnętrz sal koncertowych, a stropy, stężenia czy konstrukcję dachów, ale i tak swój minimalny wkład w historię tych inwestycji mam 🙂 Historia bowiem kołem się toczy. Teraz mam okazję współpracować z firmą KOŁO, a okazuje się, że mogliśmy spotkać się dużo wcześniej. Oto galeria obiektów, w których odnajdziecie łazienki wyposażone przez firmę KOŁO i przy tworzeniu których miałam przyjemność pracować:

Centrum Nauki Kopernik, Warszawa. O tak! Pracując w Buro Happold miałam okazję stworzyć kilka (kilkadziesiąt) rysunków dla pana Jana Kubeca, głównego architekta obiektu. Lata 2007-2008:

Galeria Bronowice, Kraków. Pracowałam przy tym projekcie w latach 2010-2011 w jednym z krakowskich biur konstrukcyjnych:

Jak zaprojektować łazienkę w obiektach tego typu, przez które przewija się setki, tysięcy, a nawet miliony ludzi? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na wiele więcej czynników niż przy projekcie tradycyjnej domowej przestrzeni łazienkowej. I tu na szczęście KOŁO wychodzi nam na przeciw. Na końcu każdego folderu znajdują się wytyczne i wskazówki, na co należy zwrócić szczególną uwagę dobierając wyposażenie łazienkowe. I tak na przykład dla łazienki w biurowcu, czy w galerii handlowej są to:

1. Oszczędność wody i środków czystości,

2. Higiena,

3. Bezpieczeństwo użytkowników,

4. Niezawodność,

5. Solidna konstrukcja/odporność na wandali.

Większość z tych wytycznych zastosowałabym jednak również w naszych domowych łazienkach. Chociażby jeśli chodzi o oszczędność wody. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że nasze rachunki za zużycie wody są coraz większe, a Polska należy do krajów o małych zasobach wodnych (może wydać się nam to zaskakujące, ale przed moim wykładem o Ekologicznym Designie zrobiłam dokładny research i naprawdę słabo wypadamy jeśli chodzi o ilość czystej wody przypadającej na jednego człowieka na tle Europy i świata). Już teraz powinniśmy zadbać o to, aby w przyszłości nie musieć zmierzyć się z problemem braku wody. Co możemy zrobić? Wystarczy, że zastosujemy oszczędne spłukiwanie wody. Dokładnie ten sam efekt osiągniemy dzięki oszczędnemu systemowi 2/4l. Przy każdym spłukaniu zaoszczędzimy – w porównaniu do tradycyjnego systemu 3/6 l – od jednego do dwóch litrów wody. Wydaje się mało, prawda? Jednak jeśli zastanowimy się ile razy w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca marnujemy nawet do 2 litrów wody to zdamy sobie sprawę, że ilość wody i pieniędzy, jaką puszczamy w błoto jest ogromna! Powinno dać to nam do myślenia.

NOVA TOP PICO_7

Więcej o ekologicznej łazience możecie przeczytać pod tym linkiem:

ŁAZIENKA EKOLOGICZNA

Pamiętajcie, aby planując i aranżując Waszą łazienkę, wc czy salon kąpielowy – oprócz wybrania ładnych płytek, eleganckiej ceramiki i fajnego oświetlenia – pomyśleć o ich funkcjonalności, o tym jak będą działały, ile będzie kosztować ich użytkowanie i czy będą łatwe do utrzymania w czystości.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#lazienkaekologiczna #oszczednoscwody #jakzaplanowaclazienke

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *