iSaloni 2015: Brokis na Euroluce

Powoli wracamy do Mediolanu…

W tym roku znaczną część pawilonów (no dobrze – cztery tylko, ale przejście ich i tak zajęło nam cały dzień) zajmowała wystawa „światła” czyli Euroluce. Na niej można było zobaczyć największych i najbardziej znanych potentatów oświetleniowych. Nie zabrakło takich marek jak Artemide, Foscarini, Kundalini, Vibia, Flos, Lasvit czy Terzani. Teraz jednak chciałam krótko opowiedzieć Wam o firmie, która jeszcze rok temu nie była dobrze znana. Dziś podbija światowe rynki. Ich lamy są inne, niezwykłe i potrafią skraść serca praktycznie każdemu. Mowa o czeskiej firmie BROKIS, która jest producentem znanych już lamp-baloników czyli Memory Lights.

Galeria zdjęć ze stoiska BROKIS by Proste Wnętrze:

BROKIS, specjalizująca się w ręcznie wykonywanych lampach ze szkła, przedstawiła podczas iSaloni 2015 premierową kolekcję swoich produktów Lightline zaprojektowaną przez znaną czeską projektantkę i równocześnie dyrektora artystycznego firmy Brokis – Lucie Koldova, a także kilka innych nowych opraw – Flutes czy Mona Wall.

Kolekcja Lightline ma stanowić hołd dla materiału, jakim jest szkło. Aby wykonać lampę należy połączyć aż trzy techniki obróbki szkła. Efekt? Bardzo oryginalny. Nad przeźroczystym korpusem lampy pojawia się cienka świecąca linia, jakby unosząca się nad całą oprawą. To prawdziwa zabawa światłem.

Lightline by Lucie Koldova

Lightline by Lucie Koldova

Flutes zaprojektowano pierwotnie jako lampki hotelowe. Jak sama nazwa wskazuje zainspirowane zostały instrumentem muzycznym. Otwory w korpusie lampy nie tylko podkreślają tę inspirację, ale również pozwalają na większą swobodę regulacji lampy i kąta padania światła.

Flutes

Flutes

Inne nowości firmy Brokis to lampy Balloons z chromowanym reflektorem:

Kolekcja Mona:

Muffins in white:

Whistle:

Które z tych lampek podobają się Wam najbardziej? Ja oczywiście „wybrokisowałabym” sobie cały dom… ale ponieważ uczę teraz moją córkę nowego słowa UMIAR to zdecyduję się tylko na jedną. Whistle. W czarnym szkle. Zdradzę Wam również tajemnicę, że ciemne, przydymione szkło pojawiło się w Mediolanie jako nowość u bardzo wielu producentów – nie tylko lamp.  A Proste Wnętrze musi być zawsze na czasie!

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *