Konkurskolo.pl

Niedawno wróciłam z Wrocławia, a tu okazuje się, że znowu należałoby się tam wybrać. Tym razem przyczyną planowanej wyprawy jest firma KOŁO i jej konkurs na łazienkę publiczną. Słyszeliście o tym konkursie? Ja owszem. Już podczas nauki w Szkole Wnętrz i Przestrzeni prezentowano nam piękne prace studentów, architektów i projektantów, którym nie obce jest piękno polskich miast. Bo dobrze zaprojektowana toaleta publiczna musi być piękna. Musi być również funkcjonalna i użyteczna. Konkurs ten jest bardzo prestiżowym wydarzeniem, a zwycięzca oprócz wysokiej nagrody finansowej otrzymuje coś znacznie bardziej wartościowego. Jego projekt jest po prostu realizowany. Czyż to nie wspaniała nagroda?

Tegoroczna edycja konkursu na łazienkę to już XVII (siedemnasta!) jego odsłona. Każdorazowo nadsyłane są setki prac. Pierwotna tematyka konkursu to koncepcja łazienki w różnego rodzaju wnętrzach i obiektach (lata 1998-2005). Począwszy jednak od edycji VIII – tematem konkursu jest koncepcja toalety publicznej we wskazanym miejscu. Temat wydaje się Wam nieciekawy? Toaleta publiczna kojarzy się Wam z czymś, na wspomnienie czego wzdrygacie się i nie chcecie o tym więcej myśleć? Nic bardziej mylnego. Bo to w Waszych rękach leży to, jak będzie wyglądała przestrzeń publiczna naszych polskich miast! I wystarczy wspomnieć nagrodzone projekty z lat ubiegłych, aby zmienić swój sposób myślenia. Hel, Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, Dworzec Wa-wa Centralna, Warszawa nad Wisłą, ulica Piotrkowska w Łodzi, Kraków, Katowice i Gdynia to miejsca, w których zlokalizowana była dotychczas projektowana łazienka. Większość z tych projektów jest już zrealizowana lub w trakcie realizacji. Co więcej, niektóre z nich mają już swoją historię!

Warszawa „Plażowa” to projekt łazienki publicznej zrealizowanej nad Wisłą tuż obok Stadionu Narodowego. Jeśli nie bywacie często w Warszawie to wyobraźcie sobie, że ta toaleta publiczna stała się swoistym centrum życia miasta! Przeżyła już nawet swoją pierwszą powódź – ale nie martwcie się. Nie uległa zniszczeniu – projektanci z grupy Ponadto przewidzieli możliwość jej zalania podczas powodzi.

 Zdjęcia pochodzą ze strony grupy projektowej ponadto.com

Wszelkie informacje o konkursie znajdziecie na stronie http://konkurskolo.pl/.

Na zachętę wspomnę, że Grand Prix, a więc pierwsza nagroda to 20 000 złotych. Jest więc o co walczyć! Konkurs ruszył już wczoraj, a więc 8 kwietnia. Prace można nadsyłać do 19 maja 2015 roku. Macie jeszcze trochę czasu, żeby stworzyć niebanalną koncepcję łazienki, która stanie później w Parku Zachodnim we Wrocławiu. Trzymam za Was kciuki.

Ja sama osobiście niestety nie mogę wystartować w konkursie (Proste Wnętrze hula, szaleje i w końcu ma dużo pracy), ale apeluję ze swojej strony do architektów. Zaplanujcie tą przestrzeń tak, aby spacerujące po parku młode mamy z wózkami miały możliwość skorzystania z toalety! Niestety czasy długich spacerów z wózkiem już dawno za mną, ale pamiętam, że gdy spędzałam kilka godzin z dzieckiem w parku, znalezienie toalety publicznej z której można by skorzystać mając maleństwo w gondolce graniczyło z cudem. Dziękuję! Zapraszam również do dyskusji: Jakie Waszym zdaniem inne aspekty powinny zostać poruszone podczas projektowania toalety publicznej?

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#konkurskolo.pl #konkurskolo

 

2 komentarze

  • Patrycja pisze:

    Świetny konkurs, słyszałam o nim nie raz. Kusi mnie wzięcie w nim udziału, hmmm… nie wiem jednak, czy podołam.
    Problem o którym piszesz jest u mnie na czasie. Sama spędzam z synkiem każdego dnia po 2 godziny na spacerze i zawsze mam ten sam problem z toaletą! Przyznam jednak, że jest coś co mnie denerwuje w tych przepięknych miejskich toaletach – cena za ich korzystanie :-/ To ja już wolę brzydszą, lecz czystą i bezpłatną. Kiedyś korzystałam w Opolu przy dworcu kolejowym z naprawdę pięknej toalety, ale musiałam zapłacić za nią 5 zł!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *