Kreatywna Kawa

W nadchodzącym roku Targi Expo odbędą się w Mediolanie, kolebce nie tylko włoskiego, ale również i światowego designu. Po raz pierwszy podczas wydarzenia Pawilony Wystawiennicze poszczególnych państw nie zostaną pogrupowane na podstawie swojej lokalizacji geograficznej, lecz w oparciu o wspólny temat i grupę produktów spożywczych, z którymi dany kraj się kojarzy. Schemat takiego podziału doskonale odpowiada tematowi przewodniemu Expo 2015: Feeding the Planet, Energy for Life. Jedną z grup określa mój ulubiony – kawa.  Kawa dająca energię do życia, chwilę relaksu i wytchnienia, wspaniały zapach i rozgrzewający efekt. A co kawa ma wspólnego z wnętrzem? Kawa to doskonałe narzędzie do dekoracji i nadania oryginalnej aromatycznej nutki każdemu pomieszczeniu. Już same porozrzucane brązowe ziarenka są niezwykle efektowne, a ich wykorzystanie zależy jedynie od naszej wyobraźni. Podsyłam Wam kilka inspiracji, jakie unikatowe ozdoby można wyczarować wykorzystując zwykłą paloną kawę:

Uwielbienie dla kawy możemy również pokazać tworząc lub korzystając z wymyślonych przez kreatywnych pasjonatów kawy posterów, tabliczek i obrazków. Po ilości zdjęć, jakie znalazłam na Pinterest na temat tego napoju, bezsprzecznie jestem w stanie stwierdzić, że miłość do kawy jest niezwykle inspirująca i od razu przywodzi uśmiech na nasze twarze. Spójrzcie tylko, do czego skłania nas to czarne złoto. Czyste szaleństwo!

Oglądanie tych zabawnych obrazków zupełnie odwiodło mnie od tego, o czym chciałam Wam napisać, a mianowicie o sztuce przez wielkie S. Swoim urokiem urzekło mnie malarstwo, w którym jako narzędzie wykorzystuje się zaparzoną kawę. Nie pamiętam już jak trafiłam na stronę autora kawowych prac. Zapewne doprowadził mnie do nich często odwiedzany przeze mnie fejsbuk. Prace malowane kawą urzekły mnie swoją niepowtarzalnością. Po raz kolejny kawa stała się maszyną napędzającą kreatywne działanie. Poniżej możecie obejrzeć kilka prac autorstwa Mariusza Gosławskiego. Zapożyczyłam je z jego bloga: www.kawa-art.blogspot.com.  Na stronie znajdziecie znacznie bogatszą galerię prac artysty.

Zachęcam również do przyjrzenia się globalnemu projektowi: Coffe Art Project, którego intencją jest wspieranie niezależnych artystów, promowanie kawowej kultury, ale również sfinansowanie dostaw czystej wody pitnej do państw produkujących kawę na przykład Tanzanii. Strona projektu z ciekawymi pracami oraz strona Expo 2015 opisująca grupę państw pod szyldem kawy znajdują się pod poniższymi linkami:

http://www.coffeeartproject.com

http://www.expo2015.org/en/explore/clusters/coffee

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *