Łazienka bez barier

Do napisania tego postu skłonił mnie projekt kościoła, nad wnętrzami którego obecnie pracuję. Jednym z pomieszczeń pomocniczych w owym obiekcie ma był łazienka dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wydawało się, że temat będzie prosty – miałam tylko rozpisać płytki, zrobić wizualizację i w zasadzie tyle. Architekt zrobił już całą pracę – porozmieszczał urządzenia sanitarne oraz wrysował poręcze pomagające osobom poruszającym się na wózkach. Do samego budynku poprowadził specjalną windę oraz podjazd. Łazienka została więc teoretycznie dostosowana dla wszelkich użytkowników. Teoretycznie, ponieważ po analizie rzutów z wielkim rozgoryczeniem stwierdziłam, że do pomieszczenia nie da się wjechać wózkiem! Co więcej – wykonanie jakichkolwiek manewrów i skorzystanie z urządzeń sanitarnych wydaje się być niemożliwe.

Zagadnienie projektowania bez barier jest bardzo szerokie. Są jednak podstawowe zasady, które powinny być spełnione. Bez nich pomieszczenie staje się bezużyteczne.

Obecnie podobno przywiązuje się wysoką wagę do uświadamiania społeczeństwa w temacie integracji z osobami niepełnosprawnymi. Zaskakujący jest jednak fakt, jak mało inwestorów i architektów nie lekceważy tego zagadnienia. Nie rzadko tworzą oni bowiem przestrzenie kompletnie niedostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. A przecież to w ich gestii leży odpowiedzialność za tworzenie świata bez barier.

Aby móc omówić to zagadnienie, załączam rzut łazienki, który wykonałam jeszcze podczas nauki w Szkole Wnętrz i Przestrzeni. Tu składam pokłon szkole i jednemu z naszych nauczycieli, który dokładnie do zagadnienie omówił.

lazienka bez barier

Główne punkty, na które należy zwrócić uwagę są następujące:

  1. drzwi wejściowe – powinny się one otwierać na zewnątrz do kąta 110˚. Nie mogą mieć progów, a ich szerokość w świetle powinna wynosić minimum 90 cm;
  2. przestrzeń manewrowa w łazience – to co najmniej 150 cm. Co to oznacza? W kole o średnicy 1,5 m nie mogą znaleźć się żadne urządzenia czy przedmioty, które tą przestrzeń by zaburzały i uniemożliwiały swobodne poruszanie się osobom korzystającym z wózków inwalidzkich; przestrzeń ta powinna się znajdować przed każdym urządzeniem sanitarnym, tak, aby osoba korzystająca z nich miała do nich pełny i swobodny dostęp;
  3. urządzenia sanitarne powinny być urządzeniami specjalnie przystosowanymi do użytku przez osoby niepełnosprawne; to akurat nie powinien być problem, gdyż producenci ceramiki sanitarnej coraz częściej wypuszczają serie dedykowane właśnie tym użytkownikom. Są one więc już przystosowane do wymagań, jakie powinny spełniać urządzenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych;
  4. uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych – jest to niezbędny element wyposażenia łazienki, ułatwiający użytkownikom korzystanie z urządzeń sanitarnych.

O każdym z tych punktów można by wiele mówić. Myślę, że w przyszłości warto będzie przyglądnąć się temu tematowi i opisać po kolei każdy z nich.

Oprócz odpowiednich urządzeń i przestrzeni manewrowej, bardzo istotne jest również rozmieszczenie sanitariatów, ale również wysokości na których umieszcza się uchwyty, poręcze, dozowniki mydła, zawieszki na papier toaletowy, przyciski do spłukiwania wody. Być może większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz te wszystkie parametry w istotny sposób wpływają na fakt, czy łazienka będzie przyjazna czy nie dla użytkownika.

Jak należy więc prawidłowo zaprojektować przestrzeń dla osób poruszających się na wózku? Odpowiedź na szczęście jest prosta i łatwo odnajdywalna w Internecie. Należy powołać się na dokument pod tytułem „Projektowanie bez barier – wytyczne” wydany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji autorstwa Kamila Kowalskiego. Znajdziecie w nim wszystko to, co powinniście wiedzieć o projektowaniu i urządzaniu przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Jest to niezbędny przewodnik dla architektów i projektantów, który powinien stanowić podstawowy dokument bazowy do rozpoczęcia jakiegokolwiek projektu. Publikacja jest bezpłatna i dostępna w formacie pdf na stronie www.integracja.org. Oprócz niej, Stowarzyszenie wydało również następujące publikacje: „Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku”, „Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcją narządu ruchu” oraz „Dostosowanie budynków użyteczności publicznej”.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#lazienkadlaniepelnosprawnych #lazienkadostepna #lazienkabezbarier #projektowanielazienekdlaniepelnosprawnych

2 komentarze

  • bardzo dobry post, o takich rzeczach powinniśmy wszyscy mówić częściej i więcej, mimo tak oczywistego problemu mam wrażenie, że ludzie – projektanci boją się tego tematu. Wielki plus za poruszenie tematu 🙂

    • prostewnetrze pisze:

      A dziękuję. Ja muszę przyznać wielkiego plusa mojemu nauczycielowi, który ten temat poruszył i otworzył mi oczy na wiele rzeczy. Nie znam nikogo osobiście, kto musiałby poruszać się na wózku, jednak jestem dość empatyczną osobą i staram się sobie to wyobrazić, jakie to musi być trudne…. zresztą jak poruszałam się z wózkiem z moim maluszkiem po mieście to zauważyłam, jak wiele jest barier architektonicznych…. kiedyś bym chciała zrobić kampanię pod tytułem : „Toaleta dla młodej mamy”. Chyba każda mama wie, jak to jest wyjść na spacer z wózkiem i płakać z bólu, bo nie można skorzystać z żadnej toalety”. Niby śmieszne, ale tak naprawdę tragiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *