make me!

Dziupla

Tak jak zapowiadałam w poprzednim poście, już niedługo kalendarze wnętrzarzy zapełnią się po brzegi. Jednym z ważniejszych wydarzeń w Polsce jest Łódź Design Festival. Jego kluczowym elementem jest konkurs make me! , w którym mogą wziąć udział młodzi projektanci – designerzy, studenci i absolwenci kierunków artystycznych czy projektowych, którzy chcą zaprezentować a następnie wdrożyć do produkcji swoje pomysły. Rozwiązanie konkursu nastąpi 9 października podczas gali otwarcia Łódź Design Festival, a już teraz można obejrzeć listę projektów, które zakwalifikowały się do udziału w tym prestiżowym konkursie. Co ciekawego zaprezentowali młodzi designerzy w tym roku? Poniżej kilka prac, które zwróciły moją uwagę spośród finałowych 21 projektów:

Algaemy (Blond and Bieber). Analogowa drukarka do tekstyliów. Umożliwia ona stworzenie niepowtarzalnych wzory, które dodatkowo pod wpływem ekspozycji a słońce zmieniają swoją barwę. Zieleń może przemienić się w intensywny błękit, róż w intensywną czerwień. Jak to możliwe? Tradycyjny pigment został zastąpiony przez… mikroglony.

Algaemy

Algaemy

[vimeo http://vimeo.com/88760027]

Stick (Marzena Krupa). Regał oparty na konstrukcji słupowej. Półki, w których umieszczono otwory o różnych średnicach blokują się na stożkowych słupach na różnych poziomach. Prosty pomysł, nie jestem do końca przekonana co do formy. Dlaczego o nim piszę? Bo gdy tylko zobaczyłam ten mebel, wiedziałam, że skądś go dobrze znam!

Dress me up (Magda Pawlas). Projekt dla zmarzluchów. „Fotel prezentujący efekt poszukiwań w obszarze projektowania ubrań i mebli”. Jest Ci zimno? Ubierz się w swoje krzesełko. To się mi podoba!

Krzesło Kwara ( Tsuyoshi Hayashi). Pomysł idący w parze ze współczesnymi trendami w designie. Po co tworzyć nowe, skoro można przetworzyć stare, a gdy możemy wykorzystać materiał, który jest już odpadem, to trafiamy w samo sedno! Upcycling totalny. Krzesło zainspirowane tradycyjną japońską architekturą i stolarką otworową, wykorzystujące odrzucone w procesie produkcji japońskie dachówki. Szeroka paleta kolorystyczna dachówek zapewnia bogaty wybór krzeseł, których dachówkowe siedzisko umieszczane jest w drewnianej ramie z drewna takiego jak dąb, wiśnia, klon czy heban. Ciekawe, czy jest wygodne? Nie omieszkam sprawdzić!

Dziupla (Menthol Architects – Liliana Krzycka, Rafał Pieszko). Nie wiem, czy by mnie zainteresowało, gdyby nie fakt, że dom moich rodziców został opanowany przez… dzięcioły. Te szalone ptaki wiercą w styropianowym ociepleniu ogromne dziury tworząc sobie wygodne gniazdka. Niszczą tym samym elewację budynku i narażają go na powstanie mostków termicznych, a więc straty ciepła i miejscowe zawilgocenie ścian. Jaki może byś sposób na dzięcioła? Można zainstalować mu designerską budkę. Ciekawe co na to tato? Budka ma wspierać ochronę ptaków w mieście. Ciekawe jak się sprawdzi przy ochronie budynków na wsi.

Plantacja (Alicja Patanowska). Pomysł na wykorzystanie porzuconych szklanej i kieliszków. „Efektem końcowym projektu jest spoczywający na szklance porcelanowy komponent, który umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno ich łodyg, jak i systemu korzeniowego.” Ładne.

 Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *