Nowoczesne rozwiązania: forniry kamienne

Fornir kamienny Slate Lite Falling Leaves

Jednym z chętniej stosowanych we wnętrzach materiałem jest kamień. Materiał ekskluzywny, piękny i szlachetny. Możemy go użyć wszędzie tam, gdzie chcemy nadać szyk i elegancki charakter. Prawie wszędzie, bo naturalny kamień ma swoją cenę, jest pracochłonny w obróbce, a ciężar materiału sprawia, że wykonane z niego elementy nie zawsze uda się zamontować.

Na szczęście na rynku dostępne są już nowoczesne materiały, które wykorzystują naturalne produkty i ich zalety, a równocześnie posiadają cechy poszerzające możliwości i zakres ich zastosowania. Takim materiałem jest fornir kamienny. Co to takiego? Produkt ten został wynaleziony przez przypadek. Podczas naprawy kamiennego blatu Gernot Ehrlich okrył, że na nośniku oderwanym z łupkowej powierzchni zachował się cienki fornir przedstawiający dokładnie taki sam efekt jak oryginalny kamień. Arkusz łupka był jednak cienki, lekki i elastyczny. To odkrycie umożliwiło stworzenie kamienia lekkiego jak papier.

Bardzo bogatą ofertę oklein kamiennych – zarówno pod względem kolorystycznym jak i produktowym – znajdziecie na stronie Slate Lite. Możecie tu przeczytać jakie są rodzaje kamiennych okładzin, a także które okładziny znajdą jakie zastosowanie. Fornir kamienny możemy użyć zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się jako materiał na ściany, podłogi, kominki, meble, elewacje, elementy małej architektury i wiele wiele innych.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów fornirów kamiennych.

Slate Lite czyli naturalny fornir kamienny. Jego powierzchnia wykonana jest z naturalnego kamienia umieszczonego na podkładzie z włókna szklanego. Można go stosować na zewnątrz oraz w pomieszczeniach mokrych i na podłogach. Grubość takiego materiału to około 2 mm, a jego waga 1,5 kg/m2.

slate-lite-aufbau_pl

Źródło: www.slatelite.pl

Poniżej znajdziecie zdjęcia z kilku realizacji, w których zastosowano kamień elastyczny:

image_056

image_031

Źródło zdjęć: www.slatelite.pl

Slate Lite występuje również jako arkusze samoprzylepne. Dzięki zastosowaniu specjalnej samoprzylepnej folii materiał bez problemu może zostać umieszczony na ścianach i podłogach – bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Kolejnym interesującym produktem jest Eco Stone – fornir kamienny na podkładzie z bawełny.  Jest to materiał ekstremalnie giętki i elastyczny, dzięki czemu spokojnie można nim oklejać narożniki mebli. Waży jedynie 800 g/m2, a jego grubość wynosi 1mm!

Źródło: www.slatelite.pl

Źródło: www.slatelite.pl

Coś, co Wam się na pewno spodoba to  Slate Lite Translucent – fornir na podkładzie z włókna szklanego przeźroczystego. Ma on takie same właściwości jak Slate Lite, jednak jest coś, co go wyróżnia. Jest to naprawdę niezwykły produkt. Kamień zastosowany w tych produktach daje możliwość podświetlenia. Ten sam mebel może dzięki temu uzyskać dwa zupełnie różne oblicza. Niepodświetlony tworzy masywną kamienną bryłę, podświetlony zamienia się w niesamowity element dekoracyjny dający efekt pięknego i ciepłego światła. To czysta magia 🙂

trans2

Źródło: www.slatelite.pl

Slate Lite Translucent stanowi doskonałą alternatywę dla onyksów znajdujących podobne zastosowanie. Onyks jest kamienieniem dość rzadkim. Wyciąć można z niego płyty o grubości minimum 2 cm, a cena…. może wahać się w granicach od 1 000 do 3 000 zł za metr kwadratowy. Ale to nie wszystko – do tego należy doliczyć jeszcze koszt cięcia i przygotowania materiału oraz jego transportu. Ryzyko uszkodzenia naturalnego onyksu jest bardzo duże, a co za tym idzie i cena transportu jest nie mała. Z tych właśnie względów kamień do podświetleń Stale Lite jest o wiele bardziej praktyczny i tańszy w użyciu. Jest to również kamień elastyczny, a więc wykonamy z niego zaokrąglone konstrukcje. Dostępne kolory i wzory znajdziecie na stronie Slate Lite Translucent.

Niedługo arkusze będzie można oglądać w Warszawskiej Galerii Designu przy placu Wilsona, a tymczasem zapraszam Wam do obejrzenia galerii zdjęć na moim blogu:

Źródło: www.slatelite.pl

Fornir kamienny jest produktem niemieckim. Szybko zdobywa kolejne rynki i to nie tylko europejskie. W Polsce również możecie nabyć Slate Lite – nawet jeden arkusz. Firma Slate Lite otwarta jest również na współpracę z architektami, których wyposaża w odpowiednią wiedzę i materiały projektowe. Oto przykładowe kolory fornirów Slate Lite:

 

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *