Osobistości designu w Krakowie

Wchodzę sobie dziś na maila, a tam taka oto notka prasowa… zaraz o notce – to znaczy zaraz Wam ją przekopiuję, bo myślę, że warto dowiedzieć się kto jest jaką osobistością w świecie designu i czego można się od niego nauczyć już niedługo podczas drugiej edycji Zaprojektowanych… bo ważne jest to, że OSOBISTOŚCIĄ JESTEM RÓWNIEŻ JA 😉

Znakomite osobowości związane z dizajnem i projektowaniem odwiedzą Kraków na początku listopada. Na wydarzenie Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem (6-8 listopada 2015) przyjadą m.in. Carol Morgan, Drew Plunkett, prof. Marek Cecuła, Zuzanna Skalska, prof. Władysław Pluta, Filip Springer czy Piotr Nawara. Organizatorem Zaprojektowanych jest Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, a współorganizatorami: Prodesigne, MyHome.pl, Fundacja Piękna Polska oraz KOŁO.

Carol Morgan z Central Saint Martins w SAPU fot. ksa.edu.pl

Carol Morgan

Carol Morgan to międzynarodowy menadżer zajmujący się sprawami komunikacji. Doradza wielu firmom związanym z modą czy dizajnem, wykłada także w prestiżowej uczelni Central Saint Martins w Londynie. W czasie Zaprojektowanych, w siedzibie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, poprowadzi trzydniowe warsztaty „Design Communication”, które będą skierowane są do projektantów wnętrz i produktu. Będą mówiąc o promocji i komunikowaniu się przy pomocy własnego portfolia, produktu lub marki. Chętnych było tak dużo, że organizatorzy utworzyli dodatkową grupę!

Drew Plunkett ukończył Royal College of Art, pracował jako projektant wnętrz w Londynie i Glasgow. Był dziekanem Wydziału Projektowania Wnętrz w Glasgow School of Art, a do 2010 roku uczy również w Australii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Niedawno ukończył serię książek o projektowaniu sklepów, barów, restauracji, hoteli i biur. W czasie Zaprojektowanych, w siedzibie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, poprowadzi trzydniowe warsztaty „Building Identity” dotyczące projektowania wnętrz komercyjnych (6-8 listopada, są jeszcze wolne miejsca).

Marek Cecuła

Marek Cecuła

Prof. Marek Cecuła to światowej sławy artysta, ceramik, pedagog i kurator. W latach 1985-2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004-2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. Jest także profesorem w Royal College of Art w Londynie. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku, do dziś prowadzi własne studio Modus Design. Prof. Marek Cecuła poprowadzi wykład „Design na tle tradycji” w Szkole Wnętrz i Przestrzeni (piątek, 6 listopada, godz. 13.15).

WładysławPluta fot. Piotr Kubic

WładysławPluta

Kolejnym gościem Zaprojektowanych będzie prof. Władysław Pluta, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kojarzony jest głównie z plakatem, zajmuje się również grafiką książkową, projektowaniem czasopism, systemów identyfikacji wizualnej, folderów, znaków, a także grafiki artystycznej. Prof. Władysław Pluta poprowadzi wykład wykład na temat grafiki artystycznej w Szkole Wnętrz i Przestrzeni (piątek, 6 listopada, godz. 11.45).

filip_springer001

Filip Springer

Filip Springer jest reporterem i fotografem. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W czasie Zaprojektowanych poprowadzi master class w Prodesigne (sobota, 7 listopada, godz. 13). „Dla fotografów ta nieokreśloność architektury jest wielkim wyzwaniem, jak bowiem fotografować coś czego sami twórcy nie do końca umieją nazwać. Aparat fotograficzny w pisaniu nowych definicji architektury jest właściwie bezradny, doskonale sobie jednak radzi, w rękach fotografa, w jej poznawaniu” – mówi Filip Springer.

Zuzanna Skalska

Zuzanna Skalska

Zuzanna Skalska, która na co dzień mieszka w Holandii, to jedna z najważniejszych osób zajmujących się analizą trendów. Od wielu lat współtworzy Dutch Design Week w Eindhoven, jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na świecie, wykłada na Uniwersytecie Technicznym TU/e, prowadzi agencję 360 Inspiration. W czasie Zaprojektowanych poprowadzi master class w siedzibie Prodesigne (ul. Składowa 22), który jest współorganizatorem Krakowskich Spotkań z Dizajnem (spotkanie w sobotę, 7 listopada, o godz. 11). „W swojej prezentacji pokażę 4 możliwe scenariusze tego jak zmieni się służba zdrowia i stan naszego zdrowia i jaki mieć to będzie wpływ na projektowanie przestrzeni, produktu i usług. Każdy z tych scenariuszy może być inspiracją dla każdego architekta i projektanta” – mówi Zuzanna Skalska.

Niezwykłe wydarzenie odbędzie się również w nowym budynku Crickoteki (ul. Nadwiślańska 2-4). W sobotę, 7 listopada, w godz. 18-20, z inicjatywy Prodesigne, odbędzie się zwiedzanie tego niezwykłego budynku z udziałem jego projektanta Piotra Nawary. Jest on absolwentem ASP w Krakowie, przedstawicielem Giugiaro Design w Polsce, założycielem zespołu projektowego nsMoonStudio.

W niedzielę, 8 listopada, odbędą się Targi Dizajn & Wnętrze (godz. 11-19, Stara Zajezdnia, ul. św. Wawrzyńca 12).

W siedzibie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni można wziąć udział także w branżowych wykładach na temat dizajnu Agnieszki Polkowskiej (autorki bloga Trendspot.pl), Marii Podobińskiej-Tuleja (autorki bloga www.blog.ProsteWnetrze.pl), Jerzego Osiki (Promedia), Moniki Grojec (Kwadrat Design Studio), Magdaleny Borysławskiej (Dywanowy.com) czy Anny Osik (AFIB Vistula).

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny (poza warsztatami Carol Morgan i Drew Plunketta), wymagane są wcześniejsze zapisy.

Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem to festiwal dobrego dizajnu i wnętrza,skupiony na prezentacji polskich projektantów i producentów. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem w 2014 roku, odwiedziło je 5000 osób. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2015 w Krakowie. Głównym organizatorem jest Szkoła Wnętrz i Przestrzeni (www.ksa.edu.pl), a współorganizatorami – Prodesigne, MyHome.pl, Fundacja Piękna Polska oraz KOŁO.

Szczegóły: www.zaprojektowani.com.pl

No dobra, nie mam co się równać z takimi osobistościami, ale przyznam że to miło tak znaleźć się wśród najsławniejszych i najlepszych. Trzymajcie za mnie kciuki, bo jak zwykle mam braki czasowe i jeszcze niewiele przygotowałam na moje warsztaty (mam nadzieję, że organizatorzy tego nie przeczytają), ale w końcu został jeszcze ponad tydzień, więc spokojnie DAMY RADĘ 😉

Uwaga blogerzy – dla Was też będą atrakcje! Między innymi Warsztaty Fotograficzne zorganizowane przez Firmę KOŁO – w sobotę 7 listopada o godzinie 11:00 w salonie KOŁO w Modlniczce (ul. Handlowców 13). Zapraszamy!

 

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *