Przegląd okładzin ściennych: wyroby klinkierowe

Ostatnimi czasy spotkałam się z ogromną ilością przeróżnych materiałów, które można wykorzystać do tworzenia niebanalnych i niepowtarzalnych rozwiązań w dziedzinie wykańczania ścian. Postanowiłam zmierzyć się z tym tematem i przybliżyć Wam to, co w chwili obecnej oferujesz nasz rynek. W pierwszym poście – klasyka gatunku – klinkier. Klinkier to tworzywo ceramiczne o znacznie wyższych parametrach niż tradycyjna cegła. Wyroby ceramiczne znane były już w starożytności. Mieszkańcy Mezopotamii, Egiptu czy Babilonu z powodzeniem formowali bloczki z gliny, które następnie suszyli na słońcu. Parę wieków później cegły zaczęto wypalać w piecach, dzięki czemu zyskały znacznie większą trwałość. Dzisiaj cegły nie są już wykorzystywane na tak masową skalę, jak to bywało jeszcze w architekturze romańskiej, gotyckiej czy renesansowej. Zastąpiły je inne materiały. Ich walory jednak zostały docenione i często pełnią funkcję elementu estetycznego, chętnie wykorzystywanego zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach komercyjnych. Wyroby klinkierowe, wykonane z najlepszej jakości glin, wypala się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu otrzymuje się produkt odporny i twardy. Aby cegłę móc nazwać klinkierem, musi mieć ona nasiąkliwość poniżej 6%, wytrzymałość na obciążenia niszczące minimum 28N/mm² oraz gęstość netto co najmniej 1900 kg/m³.

Obecnie mamy do dyspozycji cegły oraz płytki klinkierowe. Płytki doskonale sprawdzą się przy aranżowaniu wnętrz, ale również przy wykonywaniu elewacji budynków. W naszym domu możemy je wykorzystać do dekoracji ścian czy kominów. Przy fachowym wykonaniu elementy te powinny wyglądać tak, jakby były wybudowane z prawdziwych cegieł klinkierowych. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania cegły, płytki klinkierowe sprawdzą się znakomicie.

Płytka klinkierowa Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.feldhaus.pl/produkty/plytki-klinkierowe/

Płytka klinkierowa

Płytki klinkierowe posiadają właściwości, które są charakterystyczne dla tradycyjnego klinkieru. Są więc wytrzymałe na działanie czynników niszczących, mrozoodporne oraz odznaczają się niską nasiąkliwością. Większości z nas klinkier kojarzy się z czerwoną cegłą. Obecnie mamy natomiast nieskończenie wiele kolorów i odcieni tego produktu. Wystarczy spojrzeć chociażby na nowości jednej z firm, która specjalizuje się w wyrobie elementów z klinkieru:

 

 Dla wielbicieli oryginalnych produktów istnieje również cała gama cegieł klinkierowych elewacyjnych. W ich przypadku w ofercie producentów również znajdziecie wiele kolorów i kształtów cegieł.

Zdjęcia płytek i cegieł pochodzą ze strony http://www.feldhaus.pl/.

Warto wspomnieć również, że klinkier może być wykorzystany do wykonania podłóg. Zastosowany na nie bruk klinkierowy daje naprawdę ciekawe efekty. Zapraszam do obejrzenia galerii. Zdjęcia pochodzą ze strony Pinterest.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#ceglaklinkierowa #klinkier #elewacjezklinkieru #plytkiklinkierowe #okladzinyscienne #zczegosciana

1 Comment

  • Monika pisze:

    Zaprezentowany tu klinkier fajnie się prezentuje. Równie ciekawie na ścianach wyglądają płytki elewacyjne na wzór starej cegły z naturalnego piaskowca polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *