Świeżość, czystość i życie bez alergii czyli DESIGN

Projektując przestrzeń naszych domów i mieszkań zastanawiamy się nad kolorami, wzorami, formą przedmiotów. Często te atrybuty określamy potocznie mianem DESIGNU. Pojęcie to, nadużywane obecnie i często spłycone właśnie do tego zewnętrznego wyglądu, przestaje być właściwie rozumiane i traci na swoim znaczeniu. Nad tym co design oznacza zastanawialiśmy się w ten weekend z uczestnikami Warsztatów Praktycznego Projektowania Wnętrz.

Tematem panelu, który odbył się w ten weekend była Ergonomia i funkcjonalność pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka. Z tej okazji zaprosiliśmy do współpracy znane i cenione nie tylko na polskim rynku marki takie jak GEBERIT, Resopal / Wilsonart oraz Barlinek. Muszę nieskromnie przyznać, że ten weekend obfitował w wiele atrakcji, które na pewno zostaną zapamiętane przez naszych uczestników. Ja sama dowiedziałam się również bardzo wiele z zakresu materiałoznawstwa i poznałam produkty, o których wydawało się mi, że wiem wszystko i nie ma nic w nich specjalnego, a jednak…

Toalety i deski myjące GEBERIT Aqua Clean. Mała rzecz, a jaka radość. Temat jeszcze trochę tabu wśród Polaków. Anna Szumny-Stachniak z Geberita wyjaśniła nam, że nie ma się czego bać,  a tematyka świeżości, czystości i kultury korzystania z toalety powinna być śmiało i bez skrępowania omawiana na spotkaniach z naszymi klientami. Na dowód tego przywiozła do 3B Studio prawdziwą toaletę myjącą, dzięki czemu mogliśmy dokładnie obejrzeć jak to działa.

P1050367

 

Geberit Aqua Clean ma w swojej ofercie szereg produktów, które mogą pomóc nam w przyjemnym funkcjonowaniu każdego dnia, a także mogą nam ułatwić wiele codziennych czynności. Warto poznać te produkty i warto wiedzieć jak przygotować instalację toalet myjących – to nie takie trudne. W zasadzie każdy może zrobić to samodzielnie – wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

P1050369

 

Wszystkiego na temat drewna we wnętrzach mogliśmy dowiedzieć się dzięki Barlinek Institute of Design oraz reprezentującemu go Mariuszowi Śliwińskiemu, który przedstawił zalety stosowania naturalnego drewna w naszych domach. Drewno oprócz tego, że jest piękne i naturalne – podnosi również wartość naszych inwestycji, ale nie tylko. Dzięki swoim właściwościom wpływa na odpowiedni dla człowieka mikroklimat w pomieszczeniach, działa korzystnie na właściwości akustyczne, pomaga odjonizować powietrze, co jest bardzo ważne, zwłaszcza, że coraz częściej i w coraz większym zakresie korzystamy z wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, które nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. A co zrobić, żeby drewno było ekologiczne? Tego też dowiedzieliśmy się na sobotnim wykładzie.

P1050395

Warto również wspomnieć o konkursie organizowanym przez Barlinek Institure of Design. Konkurs rusza już teraz. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie kreacjeznatury.pl.

Prawdziwym hitem okazała się prezentacja panów Adriana Schaba z Resopal oraz Sebastiana Kafarskiego z Wilsonart, którzy opowiedzieli nam o właściwościach i możliwościach laminatów HPL. Słowo opowiedzieli nie opisuje najlepiej tego, co się działo. Panowie przywieźli bowiem do pracowni próbki płyt meblowych, laminaty, kleje oraz… frezarkę. Każdy z uczestników mógł na własnej skórze przekonać się, że klejenie laminatów wcale nie jest trudne. Tak samo jak ich obróbka. W zasadzie każdy, bez większego przygotowania może samodzielnie sobie z tym poradzić. Warto znać technologię wykonywania laminowanych mebli – daje to zupełnie inne spojrzenie na ich projektowanie, a także otwiera oczy na to, co można, a czego nie można wykonać z danego materiału. Myślę, że to było bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich z nas.

A co z tym naszym designem? Na podstawie powyższych prezentacji dowiedzieliśmy się, że design to nie tylko „look” – to również cała sfera technologiczna , to jak coś działa i w jakim celu zostało wymyślone. Aby jeszcze bardziej pogłębić ten temat wykonaliśmy ciekawe ćwiczenie mające na celu rozwiązanie kluczowego problemu swojego klienta z zakresu funkcjonalności i ergonomii naszych kuchni i łazienek. Zabawa była wyśmienita. Przy pomocy zwyczajnej tektury, nożyczek i kilku flamastrów mogliśmy samodzielnie stworzyć prototypy przedmiotów lub całych pomieszczeń, dzięki czemu również pogłębiliśmy temat komunikacji z klientem. Dlaczego to takie ważne? Bo nasza praca polega na odpowiedzi na oczekiwania naszych klientów ich potrzeby, a kluczem do sukcesu jest ich poznanie i właściwe zrozumienie.

Co jeszcze robiliśmy na Warsztatach Praktycznego Projektowania? Tego dowiecie się oglądając galerię zdjęć:

Weekend, pomimo, że był bardzo pracowity, uważam za niezwykle udany. Kolejny zapowiada się podobnie. Jeśli chcecie być jego częścią i poznać wiele aspektów projektowania wnętrz od kuchni – piszcie do mnie. Powiem Wam co i jak. Zapraszamy do udziału w trzecim panelu na temat dekoracji i oświetlenia. Na pewno warto!

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *