Projektując przestrzeń naszych domów i mieszkań zastanawiamy się nad kolorami, wzorami, formą przedmiotów. Często te atrybuty określamy potocznie mianem DESIGNU. Pojęcie to, nadużywane obecnie i często spłycone właśnie do tego zewnętrznego wyglądu, przestaje być właściwie rozumiane i traci na swoim znaczeniu. Nad tym co design oznacza zastanawialiśmy się w ten weekend z uczestnikami Warsztatów Praktycznego Projektowania Wnętrz.
Tematem panelu, który odbył się w ten weekend była Ergonomia i funkcjonalność pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka. Z tej okazji zaprosiliśmy do współpracy znane i cenione nie tylko na polskim rynku marki takie jak GEBERIT, Resopal / Wilsonart oraz Barlinek. Muszę nieskromnie przyznać, że ten weekend obfitował w wiele atrakcji, które na pewno zostaną zapamiętane przez naszych uczestników. Ja sama dowiedziałam się również bardzo wiele z zakresu materiałoznawstwa i poznałam produkty, o których wydawało się mi, że wiem wszystko i nie ma nic w nich specjalnego, a jednak…
Toalety i deski myjące GEBERIT Aqua Clean. Mała rzecz, a jaka radość. Temat jeszcze trochę tabu wśród Polaków. Anna Szumny-Stachniak z Geberita wyjaśniła nam, że nie ma się czego bać, a tematyka świeżości, czystości i kultury korzystania z toalety powinna być śmiało i bez skrępowania omawiana na spotkaniach z naszymi klientami. Na dowód tego przywiozła do 3B Studio prawdziwą toaletę myjącą, dzięki czemu mogliśmy dokładnie obejrzeć jak to działa.
Geberit Aqua Clean ma w swojej ofercie szereg produktów, które mogą pomóc nam w przyjemnym funkcjonowaniu każdego dnia, a także mogą nam ułatwić wiele codziennych czynności. Warto poznać te produkty i warto wiedzieć jak przygotować instalację toalet myjących – to nie takie trudne. W zasadzie każdy może zrobić to samodzielnie – wystarczy znać kilka podstawowych zasad.
Wszystkiego na temat drewna we wnętrzach mogliśmy dowiedzieć się dzięki Barlinek Institute of Design oraz reprezentującemu go Mariuszowi Śliwińskiemu, który przedstawił zalety stosowania naturalnego drewna w naszych domach. Drewno oprócz tego, że jest piękne i naturalne – podnosi również wartość naszych inwestycji, ale nie tylko. Dzięki swoim właściwościom wpływa na odpowiedni dla człowieka mikroklimat w pomieszczeniach, działa korzystnie na właściwości akustyczne, pomaga odjonizować powietrze, co jest bardzo ważne, zwłaszcza, że coraz częściej i w coraz większym zakresie korzystamy z wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, które nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. A co zrobić, żeby drewno było ekologiczne? Tego też dowiedzieliśmy się na sobotnim wykładzie.
Warto również wspomnieć o konkursie organizowanym przez Barlinek Institure of Design. Konkurs rusza już teraz. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie kreacjeznatury.pl.
Prawdziwym hitem okazała się prezentacja panów Adriana Schaba z Resopal oraz Sebastiana Kafarskiego z Wilsonart, którzy opowiedzieli nam o właściwościach i możliwościach laminatów HPL. Słowo opowiedzieli nie opisuje najlepiej tego, co się działo. Panowie przywieźli bowiem do pracowni próbki płyt meblowych, laminaty, kleje oraz… frezarkę. Każdy z uczestników mógł na własnej skórze przekonać się, że klejenie laminatów wcale nie jest trudne. Tak samo jak ich obróbka. W zasadzie każdy, bez większego przygotowania może samodzielnie sobie z tym poradzić. Warto znać technologię wykonywania laminowanych mebli – daje to zupełnie inne spojrzenie na ich projektowanie, a także otwiera oczy na to, co można, a czego nie można wykonać z danego materiału. Myślę, że to było bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich z nas.
A co z tym naszym designem? Na podstawie powyższych prezentacji dowiedzieliśmy się, że design to nie tylko „look” – to również cała sfera technologiczna , to jak coś działa i w jakim celu zostało wymyślone. Aby jeszcze bardziej pogłębić ten temat wykonaliśmy ciekawe ćwiczenie mające na celu rozwiązanie kluczowego problemu swojego klienta z zakresu funkcjonalności i ergonomii naszych kuchni i łazienek. Zabawa była wyśmienita. Przy pomocy zwyczajnej tektury, nożyczek i kilku flamastrów mogliśmy samodzielnie stworzyć prototypy przedmiotów lub całych pomieszczeń, dzięki czemu również pogłębiliśmy temat komunikacji z klientem. Dlaczego to takie ważne? Bo nasza praca polega na odpowiedzi na oczekiwania naszych klientów ich potrzeby, a kluczem do sukcesu jest ich poznanie i właściwe zrozumienie.
Co jeszcze robiliśmy na Warsztatach Praktycznego Projektowania? Tego dowiecie się oglądając galerię zdjęć:
Weekend, pomimo, że był bardzo pracowity, uważam za niezwykle udany. Kolejny zapowiada się podobnie. Jeśli chcecie być jego częścią i poznać wiele aspektów projektowania wnętrz od kuchni – piszcie do mnie. Powiem Wam co i jak. Zapraszamy do udziału w trzecim panelu na temat dekoracji i oświetlenia. Na pewno warto!
Maria Podobińska-Tuleja
Teraz coraz bardziej tworzone są funkcjonalne rzeczy, dzisiejsze tematy tabu niedługo będą dla nas normalne 🙂
I bardzo dobrze. W końcu chodzi o to, żeby wszystkim nam żyło się lepiej 🙂