Top 3. Kuchenne inspiracje

Ola 25, Snaidero+Pininfarina

„Nothing can be beautiful which is not useful.” Otto Wagner.

Planujesz urządzić idealną kuchnię, ale nie wiesz od czego zacząć? To proste! Od inspiracji. Możesz oczywiście pójść do salonu i kupić gotowy zestaw mebli, jednak najczęściej meble kuchenne robimy na wymiar. Tak jest najbardziej ekonomicznie i ergonomicznie, gdyż dzięki indywidualnemu projektowi możemy zagospodarować każdy kącik, dopasować przestrzeń do naszych własnych potrzeb, sposobu, w jaki pracujemy w kuchni i spędzamy w niej czas. Inaczej będzie wyglądała kuchnia dla singla, spędzającego większość czasu poza domem i jedzącego posiłki na mieście, inaczej dla rodziny celebrującej wspólne posiłki. Jednak w każdym przypadku zaczyna się od pomysłu. Część z Was pójdzie od razu do wykonawcy mebli i powie, żeby to on zaprojektował Wam kuchnię, gdyż często nie wiemy, jak to zrobić. Część skorzysta z porady architekta wnętrz. Architekt zapewne zaproponuje coś ciekawego. Jednakże nawet korzystając z pomocy fachowców warto wiedzieć co nam się podoba i w którym kierunku zmierzamy. Ja chciałabym w tym poście pokazać kilka inspiracji kuchennych, z których możecie skorzystać planując swój dom. Kuchnie stworzone przez największych światowych producentów: Snaidero, Leicht i Scavolini. Dlaczego oni? Włoski design, niemiecka precyzja. Ogromne doświadczenie w tworzeniu przestrzeni kuchennych. Piękne kolory. Kuchnie tych producentów wyznaczają trendy w projektowaniu i urządzaniu nowoczesnych, funkcjonalnych powierzchni. Można było je oglądać w tym roku między innymi podczas targów Eurocucina 2014 we Włoszech.

Snaidero. Włoska firma, która istnieje na rynku od ponad 65 lat. Łączy w sobie tradycję i innowacyjność, tworząc wysokiej jakości meble, które przetrwają wiele lat. Poniżej wybrane projekty z najnowszej kolekcji Snaidero. Większości z nich nie znajdziecie jeszcze na stronie producenta, bo te projekty to świeże bułeczki Snaidero.

Frame. Współczesna klasyka. Kuchnia inspirowana tradycyjnymi wnętrzami domów, umiejscowiona w industrialnej przestrzeni. Zaprojektowana przez Massimo Iosa Ghini. Dyskrecja i elegancja, ciepło i osobowość – to hasła, którymi kierował się projektant podczas tworzenia tej kuchni.

Code Evolution, Michele Marcon Design. Kuchnia jest wyrazem ostatnich trendów architektury miejskiej. Kompaktowe oraz solidne szafy oklejone laminatem imitującym drewno nadszarpnięte zębem czasu połączone, z  materiałami takimi jak imitacja cementu, czy metalowe dodatki, w połączeniu z post-industrialnymi elementami przywodzą na myśl miejskie symbole. Pomimo dużej przestrzeni, na której kuchnia została zaprezentowana, jest ona dedykowana dla niewielkich powierzchni, dla ludzi młodych, miłośników stylu, jakości i mody.

Ola 25. Projekt zupełnie inny od pozostałych przedstawionych przez Snaidero. Powstał on ze współpracy koncernu z jeszcze jedną firmą – Pininfarina. Te dwie marki odegrały wiodącą rolę w historii włoskiego wzornictwa przemysłowego. Współpracują ze sobą od 25 lat. Początkowo kuchnia Ola została zaprojektowana w 1990 roku. Ola pełna innowacyjnych rozwiązań, lecz skupiająca się na domowych aspektach użytkowania, otrzymała w 1996 roku nagrodę przyznawaną przez Chicago Atheneum. W roku 2010, a więc dokładnie 20 lat od rozpoczęcia współpracy dwóch koncernów, Snaidero zdecydowało zainwestować jeszcze raz w projekt Ola, łącząc historię i nowoczesność, poprzez dodanie do niewątpliwego klasyka, współczesnych elementów. Rezultatem była Ola 20. Wyrafinowany i elegancki projekt, z charakterystycznymi, od razu rozpoznawalnymi cechami. Kuchnia również uzyskała nagrodę „Good Design Award”. 5 lat później, aby uczcić 25 lecie współpracy Snaidero i Pininfarina, projektanci postanowili dać hołd tej klasycznej kuchni. Ola 25 jest jeszcze bardziej ekskluzywną, wyrafinowaną wersją projektu, dostępną w 84 różnych kombinacjach kolorystycznych i materiałowych. Innowacyjność. Elegancja. Pasja.

Leicht. Przepiękny katalog, który można czytać jak książkę. Kuchnie Leich opatrzone są sentencjami największych architektów i designerów ostatniego stulecia, które to wyznaczają kierunek w projektowaniu.Sama firma pochodzi z Niemiec  szczyci się tworzeniem autentycznych i bezbłędnych przestrzeni. Trwałość, solidność, estetyka oraz uczciwość w doborze materiałów – to polityka firmy, która w połączeniu z dbaniem o środowisko skutkuje produktami wysokiej jakości, a przebywanie w kuchniach Leicht staje się czystą przyjemnością.

Leicht podzielił swoje projekty na trzy kategorie: Modern Style, Traditional Style oraz Handle-less kitchens, a więc kuchnie o gładkich frontach bez widocznych uchwytów, czy mocowań. Wszystkie projekty Leich są jednak proste, składają się z czystych linii, prostopadłościanów i boxów w przyjemnej, delikatnej kolorystyce.

Ponadto na stronie internetowej Leicht znajdziecie przepiękną galerię zrealizowanych projektów, które naprawdę zapierają dech w piersiach.

Kuchnia Synthia C|Ceres-C. Materiały i kolory kuchni podkreślają architekturę pomieszczenia. Dąb antyczny w widocznymi słojami, pęknięciami i namacalną teksturą nadaje kuchni naturalny wygląd.

Ceres|Core-A. Nowoczesna, prosta kuchnia. Miętowy kolor w połączeniu z bielą nadają kuchni lekkość i świeżość. Rdzeń mebli wykonany z czarnego materiału wybija się na krawędziach mebli, podkreślając ich kontury i tworząc wyraziste linie.

Na zakończenie przygody z Leicht galeria z kilku zdjęć realizacji firmy z różnych zakątków świata. Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia strony Leicht i przeglądnięcia całej galerii.

Ostatnią firmą, którą chciałabym Wam przybliżyć jest Scavolini. Założona w 1961 roku. 40 modeli kuchni, ponad 50letnia tradycja, ponad milion użytkowników kuchni Scavolini na świecie, około tysiąca punktów sprzedaży we Włoszech i 60 krajów, do których kuchnie są eksportowane. 300 sklepów zagranicą. Te liczby świadczą o skali ich projektów oraz o gwarantowanej jakości. Projekty kuchni, które przypominają meble pokojowe i nierzadko wchodzą do przestrzeni dziennej w bardzo delikatny i harmonijny sposób. Oryginalna kolorystyka i zabawa kształtami. Zapraszam do obejrzenia galerii.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg#kuchnia #projektykuchni #projektowaniewnetrz #kuchniainspiracje

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *