Zaprojektowani. Cztery dni polskiego dizajnu w Krakowie

Kochani,

Po raz kolejny pragnę Was zaprosić na wydarzenie, które jest mi niezwykle bliskie, gdyż organizowane przez moją ukochaną Szkołę Wnętrz i Przestrzeni. Do tej pory miałam zaszczyt aktywnie uczestniczyć w tworzeniu tego wydarzenia. W tym roku – ze względu na nadmiar obowiązków zawodowych jak i skomplikowaną sytuację osobistą – będę stała nieco w cieniu. Zapisałam się natomiast na najciekasze warsztaty i wykłady. Was do tego również zachęcam, zanim miejsca się rozejdą. Będę również gościem podczas sobotniej debaty w KSA przy Zamoyskiego na temat kondycji zawodu projektanta wnętrz. Na tą debatę zapraszam Was więc szczególnie. Chętnie się z Wami spotkam i podyskutuję 🙂 Sobota 19 listopada o godzinie 18:00. KSA. Zamoyskiego 52.

02_Dorota Koziara_portrait_ph_Giovanni Miori

Dorota Koziara

Bozyk_Piotr

Piotr Bożyk

Pawel Grobelny

Paweł Grobelny

A teraz słowo od organizatorów:

Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem, które organizuje Szkoła Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie, będą świętem dobrego polskiego projektowania. Od 17 do 20 listopada będzie można spotkać takie osobowości dizajnu, jak Dorota Koziara, prof. Piotr Bożyk, Paweł Grobelny czy Wojciech Morsztyn. W niedzielę, 20 listopada, odbędą się Targi Zaprojektowani, w czasie których kupimy produkty od polskich projektantów.

W tym roku wydarzenie potrwa o jeden dzień dłużej – od 17 do 20 listopada. Ma to związek z przyjazdem do Krakowa wielkiej osobowości światowego designu – Doroty Koziary, polskiej projektantki pracującej od wielu lat w Mediolanie, która współpracowała z takimi firmami jak Dior, Swarovski, Fiat czy Hermes. W czwartek, 17 listopada, poprowadzi ona specjalny wykład masterclass w Szkole Wnętrz i Przestrzeni, ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie, w czasie którego opowie o swoich doświadczeniach w pracy projektanta.

Ideą Zaprojektowanych jest prezentacja i promocja tego, co dzieje się obecnie w polskim dizajnie, zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i wystrój wnętrz.

– Szkoła Wnętrz i Przestrzeni nie tylko uczy, ale również wspiera polskich twórców – mówi Joanna Gaweł, dyrektor Szkoły. – Obserwujemy, że pojawia się coraz więcej zdolnych twórców – artystów i rzemieślników. To z myślą o nich uruchomiliśmy dwa lata temu Zaprojektowanych. Chcemy pomóc w promowaniu kreatywnych projektów.

W piątek, 18 listopada, przygotowano cykl spotkań, w których wezmą udział osobowości projektowania. Na specjalne zaproszenie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni przyjedzie Paweł Grobelny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich designerów, który przeprowadzi wykład „Design dla przestrzeni publicznej”. Polski projektant ma na tym polu duże, międzynarodowe doświadczenie, swoje projekty realizował m.in. w Brukseli czy Szanghaju, a niedawno wygrał międzynarodowy konkurs na miejskie meble dla Paryża. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad.

Prof. Piotr Bożyk, prorektor Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w czasie swojego wykładu zajmie się natomiast niezwykle ciekawym zagadnieniem, jakim jest projektowanie konceptualne.

Ciekawie zapowiadają się także prezentacje dwóch młoych projektantów. Szymon Sabat, absolwent Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, będzie opowiadał o tym, jak wygrał globalny konkurs na mebel, organizowany przez Ikea. Natomiast Wojciech Morsztyn opowie o przekraczaniu granic w projektowaniu. Morsztyn niedawno wrócił z Singapuru, gdzie odbierał prestiżową nagrodę Red Dot, którą otrzymał za swój projekt.

Zaprojektowani są polem, na którym wzrastają nowe idee – w tym roku będziemy zastanawiać się m.in. nad tym, czy Europa Środkowa posiada swój dizajn i jaka jest perspektywa jego rozwoju. Debata „Wzorowanie. Czy Europa Środkowa ma swój dizajn?” odbędzie się w piątek, 18 listopada, w Międzynarodowym Centrum Kultury o godz. 18. Dyskutować ze sobą i z publicznością będą: kuratorka i dziennikarka Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz projektanci o międzynarodowej renomie – Paweł Grobelny i Adam Groch, autor głośnego projektu BLUMA, niedawny laureat konkursu Terma Design 2016 za projekt HEST (stworzony wraz z Olgą Dąbrowską).

20 listopada zapraszamy na Targi Zaprojektowani do zabytkowej Starej Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca, gdzie swoje produkty pokaże ok. 80 projektantów, rzemieślników, dizajnerów, w większości to niewielkie, polskie firmy lub artyści. To znakomita okazja, by kupić niebanalny, autorski prezent na nadchodzące Święta.

Pełen program wykładów i warsztatów, na które obowiązuje internetowa rejestracja, znajduje się na stronie www.zaprojektowani.com.pl.

Szkoła Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie to placówka edukacyjna, która wchodzi w skład cenionych Krakowskich Szkół Artystycznych, założonych w 1990 roku. Szkoła Wnętrz i Przestrzeni uczy projektantów wnętrz, kładąc nacisk także na wzornictwo i budowanie szerokiej współpracy ze studentami Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkoły Kreatywnej Fotografii.

zaprojektowani.com.pl

promo_net_ZAPRO2016

Maria Podobińska

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *