Żarówki na sznurkach

Buster+Punch

We współczesnym świecie zalanym ogromem nowoczesnych, wymyślnych form coraz częściej zwracamy się ku prostocie i tradycji, czerpiąc z niej podczas tworzenia chociażby przedmiotów codziennego użytku. Wczoraj pisałam między innymi o wykorzystaniu kształtu tradycyjnej beczki we współczesnych projektach. Dziś chciałabym przyjrzeć się lampom, które swoim kształtem  przypominają ŻARÓWKI, a więc tradycyjne źródło elektrycznego światła. Wykorzystanie prostej żarówki zawieszonej na kablu stało się ostatnimi czasy niezwykle modne – widać to zarówno w Polsce – z takimi pomysłami spotkałam się na dwóch Wydarzeniach ze świata designu w Krakowie (można o nich przeczytać w poprzednich wpisach) oraz na wspominanych przeze mnie często Targach w Mediolanie – będę je pewnie opisywać do znudzenia, ale musicie to jakoś ścierpieć. Niekiedy lampy wykorzystują tradycyjny żarnik, innymi razy są to nowoczesne energooszczędne źródła światła jedynie swoją formą nawiązujące do wymysłu Edisona. Lampy tego typu doskonale pasują do prostych wnętrz zarówno mieszkalnych, biurowych, knajp, kawiarni, biur, jak i do przestrzeni luksusowych, a na ich temat powstało wiele wariacji. Specjalnie dla Was wyszukałam kilka zdjęć i przykładów, jak można je wykorzystać we własnej przestrzeni i podpowiedzi, gdzie można je znaleźć. Zapraszam do oglądania i komentowania poniższych przykładów. I ty możesz mieć swoją żarówkę.

Buster + Punch:

Color cable lamp (rodzima produkcja): 

Imin design (również nasz polski produkt):

Wiele pomysłowych i oryginalnych produktów znajdziecie również w sklepie internetowym lampy.pl. Tu między innymi znalazłam takie cudeńka:

Belana

Belana

Lampa Belana to żarówka o średnicy 25 cm, a więc dość spora, lecz w niej znajduje się kolejna żarówka tradycyjnych rozmiarów. Efekt końcowy wygląda niezwykle interesująco.

Lampa wisząca LED Oda

Lampa wisząca LED Oda

Ekstrawagancka lampa wisząca LED Oda. Innowacyjne klosze lampy wykonane zostały w wytapianego szkła i połączone z oprawką, która wygląda tak, jak gdyby zawierała żarówkę, jednakże źródłem światła są energooszczędne żarówki LED. Klosze zamontowane są na modnych czerwonych kablach.

Futura

Futura

Futura

Futura

Futura łączy w sobie pomysł zastosowania żarówki w żarówce z dodatkowym wypełnieniem klosza metalowymi włóknami, które przyjemnie tłumią światło, dzięki czemu jest ono przyjazne dla oka, oraz zapewniają dodatkowe efekty świetlne.

Na zakończenie galeria moich zdjęć z Mediolanu. Mogę śmiało powiedzieć, że całe miasto zostało obwieszone żarówkami.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *