Źródła światła – część druga


Żarówki energooszczędne
stanowią rezultat poszukiwań coraz to nowych, bardziej ekonomicznych i nowoczesnych rozwiązań. Do energooszczędnych źródeł światła możemy zaliczyć:

Świetlówki kompaktowe/kompaktowe lampy fluorenscencyjne/CFL – compact fluorescent lamp, błędnie niekiedy nazywane „żarówkami energooszczędnymi” Ich światło jest bardziej szare niż tradycyjnych żarówek. Niekiedy producenci oferują wersję tych świetlówek z możliwością ich ściemniania. Należy jednak pamiętać, iż wbudowany ściemniacz znacznie obniża żywotność świetlówki. Ich zaletami w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami jest ich oszczędność (do 80% zaoszczędzonej energii elektrycznej), większa trwałość. Mogą pracować one nawet 20 000 godzin (ten czas to tak zwana średnia żywotność). Do ich wad można zaliczyć to, iż w swoim składzie zawierają niewielkie ilości rtęci. Zużytej świetlówki nie należy więc wyrzucać do kosza na śmieci. Powinna być ona oddana w sklepie lub w punkcie zbierającym elekroodpady. Absolutnie również nie należy jej rozbijać. Korzyść dla środowiska osiągniemy jedynie wtedy, gdy proszek zawierający rtęć zostanie poddany recyclingowi, a przy rozbitej świetlówce nie jest już to możliwe.

Świetlówka kompaktowa

Świetlówka kompaktowa

Energooszczędne żarówki halogenowe. Swoim kształtem przypominają tradycyjne żarówki, ich wnętrze jednak zamiast żarnika zawiera elektroniczny transformator połączony z niskonapięciową kapsułą halogenową. Żarówki tego typu zużywają około 50% mniej energii niż tradycyjne, są więc nieco mniej oszczędne niż świetlówki kompaktowe. Bez problemu można je ściemniać, uzyskując w ten sposób ciepłe i przyjemne światło. Energooszczędne żarówki halogenowe dają światło podobne do żarówek tradycyjnych, lepiej oddają barwy niż świetlówki i nie zawierają rtęci, a więc po zużyciu można je wyrzucać z pozostałymi odpadami.

Energooszczędna żarówka halogenowa

Energooszczędna żarówka halogenowa

 Żarówki z diodami LED. Te produkty również wizualnie przypominają kształtem tradycyjną żarówkę. Wykorzystują one typowe diody elektroluminescencyjne w formie chipów. Generują taką samą ilość światła co żarówki tradycyjne, jednak emitują przy tym mniej ciepła i zużywają mniej energii. Producenci gwarantują ich długą żywotność. Biała 10-watowa żarówka LED zastępuje tradycyjną 60-watową żarówkę. Żarówki LED dostępne są ze ściemniaczami oraz w wersji wielokolorowej. Tego typu żarówki zmieniają swoją barwę w różnych czasowych sekwencjach lub też w sposób płynny, dostosowując się do naszego nastroju. Mogą być one sterowane za pomocą pilota. Posiadają liczne zalety – są trwałe, odporne na wstrząsy, mają długą żywotność – nawet to 45 000 godzin, wytwarzają mało ciepła i pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii w stosunku do żarówek tradycyjnych. Niestety nie jest to również źródło idealne – ilość emitowanego przez nie światła jest zbyt mała, aby dostatecznie oświetlić nasze wnętrza i aby stały się one głównym źródłem światła. Emitowane przez nie światło nie oddaje również barw w sposób naturalny. Żarówki LED również należy oddawać do specjalnych punktów. Nie wolno ich wyrzucać wraz z innymi śmieciami. Ważną informację jest również fakt, iż cykl recyclingu żarówki LED i świetlówki kompaktowej jest zupełnie inny – należy więc je oddzielnie sortować.

Żarówki LED

Żarówki LED

Jakie więc źródło światła wybrać? Nie jest to proste zadanie. Nawet najbardziej doświadczeni architekci wspierają się pomocą firm specjalizujących się w projektowaniu oświetlenia. Co nam więc pozostaje? Stosowanie wielu źródeł światła – ogólnego, dekoracyjnego, różnego typu żarówek i urozmaiconych opraw lub skorzystanie z profesjonalnej usługi. Pamiętajmy, że oświetlenie tworzy klimat wnętrza, nadaje mu charakter, uwypukla miejsca wymagające podkreślenia. Warto poświęcić więc temu tematowi więcej czasu, stąd też to jeszcze nie koniec mojej opowieści. Zapraszam na kolejne części z cyklu „Źródła światła” i tradycyjnie odsyłam już do mojej ulubionej strony, na której znajdziecie ogrom świetlówek kompaktowych, żarówek LED, i innych tego typu produktów.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg#źródłaświatła #projektoświetlenia #żarówki #żarówkiLED #żarówkienergooszczędne

3 komentarze

  • oswietlenie pisze:

    Prawidłowe oświetlenie mieszkania jest rękojmią zdrowia i dobrego samopoczucia. Istotna jest tutaj nie tylko funkcjonalność, ale kompleksowy efekt, który możemy uzyskać dzięki różnym rodzajom lamp. Warto zatem poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniej lampy z odpowiednią żarówką energooszczędną.

  • Diodowe źródła światła są o wiele trwalsze zarówno od świetlówek kompaktowych jak i halogenów , ponieważ według producentów mogą pracować nawet 30 000 godzin. Dlatego tez nikogo nie dziwi fakt, że są uznawane za przyszłość energooszczędnego oświetlenia. Jednak żarówki te są wciąż stosunkowo drogie w porównaniu z innymi źródłami światła.

  • Adam pisze:

    Warto zaznaczyć by przy zakupie żarówki led należy zwrócić uwagę na 3 istotne rzeczy. Po pierwsze na wartość lumenów (w skrócie na „lm”). Tradycyjna żarówka 60 watowa równa się 806 lumenów, zaś 100 watowa to 1521 lumenów. Po drugie wybierając żarówki ledowa należy wybrać takie, które pochodzą z renomowanych producentów. Po trzecie, przy zakupie żarówki led warto zwrócić również uwagę na gwint jaki dana żarówka posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *