A czy Ty jesteś eko?

Nie wiem, czy ktokolwiek z nas zadaje sobie to pytanie wystarczająco często. Przecież zawsze można zrobić coś więcej dla naszego środowiska, a czasami albo o tym zapominamy, albo nasze lenistwo bierze górę nad proekologicznym podejściem. Czy Ty działasz ekologicznie?

Dziś miałam okazję wygłosić krótki i kameralny wykład na temat „Ekologicznego designu” w ramach krakowskiego Eko Fashion Weekendu. I jestem bardzo zadowolona, że udało się mi przedstawić choć jedną rzecz, która nie była znana. Nawet wśród ekspertów od projektowania wnętrz 😉 Dlatego właśnie przybliżę Wam ją teraz. O czym będzie mowa? O tynku marokańskim – tadelakcie.

Tadelakt (tynk marokański) – to mineralny tynk na bazie wapna hydraulicznego polecany szczególnie do pomieszczeń wilgotnych. Pochodzi z Maroka, gdzie używany jest od dawna jako materiał do wykańczania ścian. Zwróciłam na niego uwagę oglądając program „Karpaty dyzajn”. W jednym z odcinków gościł Jacek Korabiowski „Korab”, na co dzień mieszkający w Holandii i zajmujący się tam eko-designem. Kupił on dom w swoich rodzinnych stronach w Polsce i postanowił wykończyć go w ekologicznym stylu. Powierzchnie ścian pokrywa więc wodoodpornym marokańskim tynkiem. Jak się okazuje z tadelaktu można wykonać również pokrycie pieca, szafki czy nawet głośników. Jest to materiał który utrzymuje idealną dla człowieka wilgoć w pomieszczeniu służąc tym samym naszemu komfortowi użytkowania. Samo wykonanie powierzchni z tadelaktu nie jest proste – wymaga czasu i cierpliwości. Tadelakt przygotowuje się bowiem najpierw mieszając suchy tynk wapienny z wodą w odpowiedniej ilości. Taka mieszanka musi odczekać określony czas zanim zaczniemy nanosić ją na ścianę. Kolejnym etapem wykonywania tynku jest jego polerowanie przy pomocy małych kolistych ruchów kamieniem polerskim wykonanym z  gładkich kamieni półszlachetnych. Taką glinianą ścianę można oczywiście zmodyfikować dodając do tynku różne ciekawe dodatki na przykład: pokruszone muszelki czy kładąc tym na matę trzcinową. Glina występuje również w różnych kolorach – beżowym, czerwonym, białym i szarym.

Oczywiście wnętrza wykończone w tadelakcie nie muszą wyglądać jak tradycyjna polska chata. Z powodzeniem tynk marokański można zastosować do nowoczesnych przestrzeni. Sprawdzi się on tam gdzie modny architektoniczny beton nie będzie się nadawał ze względu na swoją nasiąkliwość wodą.

Jestem bardzo ciekawa, czy Wy słyszeliście o tadelakcie? A może znacie jakieś inne materiały, które można uznać za równie ekologiczne do glina? Chętnie wysłucham Waszych opinii i pomysłów. Zapraszam do komentowania.

Maria Podobińska-Tuleja

cropped-proste_wnetrze_logo-011.jpg

#ekologicznymateriał #ecodesign #ekodesign #tynkmarokański #tadelakt

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *